Letošní Almanach Matice slezské pobočného spolku v Bystřici nad Olší, jehož autorem je br. Petr Majer, je opět věnován významným osobnostem.
Uplynulo 430 let od narození Jana Amose Komenského – učitele národů, jednoho z největších českých myslitelů, filosofů a spisovatelů, posledního biskupa Jednoty bratrské, církve, která se zrodila z husitského hnutí a která žila podle ideálů, jež hlásal Mistr Jan Hus. Komenského myšlenka: *„Omnia sponte fluant, absint violencia rebus. – Vše nechť se děje po dobrém, nechť není násilí v ničem,“* je zvláště v dnešní době velmi aktuální.
Další osobností je těšínský rodák Jiří Třanovský, od jehož narození rovněž uplynulo 630 let. Spisovatel, hudební skladatel, básník a evangelický kazatel, vrstevník J. A. Komenského. Oba museli opustit svou vlast, zemřeli v cizině, ale nebyli ve své domovině zapomenuti. Jejich osudy byly velmi podobné a velmi těžké.
Připomeneme si zakladatele Matice Osvěty lidové v Bystřici n/O (M.Sl.O.L.) Jiřího Štefka, bystřického rodáka, od jehož narození uplynulo 160 let. Patřil k těm osobnostem, které položily nejen základy M.Sl.O.L. v Bystřici, ale patřil k těm občanům, kteří celým svým životem usilovali o zlepšení životních podmínek Bystřičanů české národnosti, kteří ve dvacátých i třicátých letech minulého století tvořili národnostní menšinu v mladé Československé republice.
Čtvrtou osobností je Jan Heczko, od jehož narození uplynulo 130 let. Byl zapojen do odbojové činnosti v době německé okupace a společně s MUDr. Jaroslavem Míčkem byli gestapem zákeřně zavražděni na sklonku 2. světové války v Bystřici.
Bohužel stejný osud postihl učitele, jednatele Matice slezské, skauta a člena Obrany národa Oldřicha Štěrby, který se narodil před 120 lety a byl zavražděn okupanty před 80. lety v Kounicových kolejích v Brně.
Významnou osobností je poslední český král a rakouský císař, blahoslavený Karel I. Habsburský, od jehož smrti uplynulo 100 let.