Milí přátelé, dovolujeme si vám představit petici na zachování nemocniční kaple sv. Růženy ve Vsetínské nemocnici. Nebuďme lhostejní k odkazům předků, nenechejme tuto kapli zbořit.
„„I když se nedostávají síly, alespoň dobrá vůle si zasluhuje pochvalu.“ (Publius Ovidius Naso)
Pokud máte stejný názor, podpořte tuto petici a šiřte to dál.
Historie a současnost:
Nemocniční kaple ve Vsetíně je zasvěcena sv. Růženě z Limy. Byla vybudována v době, kdy byl Vsetín městem s kvetoucím nábytkářským průmyslem. V roce 1911 byla ve městě dostavena veřejná nemocnice. Na postaveni nemocnice měl velké zásluhy majitel vsetínského velkostatku a továrny na nábytek Theodor Thonet. Odprodal totiž městu pozemky pro novou nemocnici za nižší cenu a mimo to pro provoz nemocnice věnoval část vnitřního zařízení. Na přání jho manželky pak byla kaple zasvěcena patronce sv. Růženě z Limy.
Z pozemků, které manželé Thonetovi prodali městu na stavbu nemocnice, by!a vyjmuta plocha o výměře 200 m2 pro stavbu kaple. Kapli vystavěli manželé Thonetovi na vlastní náklady.
Vypracováním projektu pověřila Rosa Thonetová stavitele Thonetovy firmy architekta Huberta Fleischmanna. Ten projektoval kapli v neorománském stylu. Samotná stavba kaple probíhala velmi rychle. Povolení ke stavbě pro Rosu Thonetovou bylo vydáno 22. května 1911 a již 31. srpna téhož roku bylo vydáno povolení k jejímu užívání. Po dokončení stavby věnovala Rosa Thonetová kapli s pozemkem včetně vnitřního zařízení římskokatolickému farnímu kostelu Panny Marie Nanebevzaté ve Vsetíně.
V sobotu 7. října 1911 přijel do Vsetína olomoucký pomocný biskup Dr. Karel Wisnar, který ve vsetínském kostele posvětil pro novou kapli zvon jménem sv. Augustin. Druhého dne, v neděli 8. října, byla posvěcena také kaple.
Kapli bylo možno také vytápět. Podle odhadu se v prostoru kaple mohlo shromáždit až 120 osob.
Od podzimu r. 1911 sloužila tedy kaple svému účelu. Především řeholním sestrám, ale také pacientům – pokud to dovoloval léčebný režim, dále ostatnímu nemocničnímu personálu i veřejnosti.
Po válce mohla kaple sloužit zase svému původnímu účelu. Avšak ne nadlouho. Dne 29. června 1956 byly sestry sv. Kříže donuceny odejít z nemocnice a byly převezeny do Fryštáku. Poté byla kaple uzavřena a použita pro nemocniční účely – stal se z ní sklad Civilní obrany.
Po listopadu 1989 byla kaple vrácena zpět do vlastnictví římskokatolické církve. Po celou dobu, kdy kaple sloužila jako sklad CO, však nebyla prováděna žádná údržba objektu. Proto ihned po navrácení musela být zahájena značně nákladná oprava. Z peněžních sbírek vsetínských katolíků i věřících jiných církví a okolních farností byla provedena generální oprava střechy, nová venkovní fasáda a byla pořízena nová elektroinstalace. Vnitřek kaple byl upraven podle návrhu pana architekta Tomáše Černockého. Byla položena mramorová dlažba, zvýšen a prodloužen presbytář, byl pořízen nový svatostánek, dřevěný obětní stůl i ambon a nové lavice.
Po této nákladné rekonstrukci byla kaple v neděli 16. prosince 1990 znovu otevřena a posvěcena světícím biskupem Janem Graubnerem.
V současnosti je kaple denně otevřena a slouží především k osobní modlitbě. Pravidelně dvakrát v týdnu jsou zde slouženy mše sv. a také možnost přijetí svátosti smíření. Občas se zde konají také evangelické bohoslužby slova.