Jubilejní desátý ročník legionářského marše skončil. Přes nepřízeň počasí, byla účast potěšující. Na Polední v oficiální části programu se v Památníku legionářů sešlo 221 účastníků marše a mnozí i neregistrovaní, se zúčastnili odpoledního pokračování marše v Pasekách na Kolibě.
Pod Mohylu české státnosti byla sestrou Soňou Mikulovou uložena prsť od rodného domu francouzského legionáře Heliodora Píky, který se účastnil bojů v tzv. Sedmidenní válce v lednu 1919, jehož 125. výročí narození jsme si tak připomněli. Matice slezská, pobočný spolek v Bystřici nad Olší pokřtila Almanach věnovaný významným výročím letošního roku, nechyběla již tradiční amatérská scénka a vědomostní kviz.
V průběhu programu byly přečteny zdravice prezidenta ČR Miloše Zemana a exprezidenta Václava Klause, ministryně obrany ČR paní Mgr. Jany Černochové, brigádní generálky Mgr. Lenky Šmerdové, poradkyně náčelníka Generálního štábu ČR, ředitele České televize Ostrava pana PhDr. Miroslava Karase , plzeňského biskupa Mons.Tomáše Holuba, akademického malíře Pavla Vavryse, autora obrazu generála Josefa Šnejdárka, br. PhDr. Ferdinanda Vrábela, člena Nadácie Milana Rastislava Štefánika z Bratislavy a člena Republikového výboru ČsOL a Ing. Leopolda Mališe, vnuka vojína Klementa Šťastného, poslední oběti Sedmidenní války.
Přišli i vzácní hosté, zmínime paní Hanu Janošek, místostarostku z obce Kunovice, rodiště rtm. Josefa Maňase, ruského legionáře, který se účastnil boje u Zborova před 105. léty; bratra Ing. Viktora Šinkovce, Vedoucího projektu péče o válečné veterány ČsOL bratra Dr. Stanislava Švideka, člena Republikového výboru ČsOL; paní Věru Byczanskou, předsedkyni Klubu českých turistů Třinec a pana Tomáše Vystrka, předsedu Matice Slezské Těšínské oblasti.
Vědomostní kviz jako každý rok, připravila paní učitelka Mgr. Věra Jelínková a opět byl o něho značný zájem, zúčastnilo se ho 42 zájemců, z tohoto počtu většina dětí. Ceny byly věnovány statutárním městem Frýdek-Místek a GŠ AČR.
Křest Almanachu III. vydaného Maticí slezskou pobočného spolku v Bystřici n/O , který byl zaměřen k významným výročím letošního roku byl zařazen v dopoledním programu a kromě předsedkyně Matice slezské paní Anny Konderlové, se křtu zúčastnil cestovatel Břetislav Snášel, který na koloběžce letos na jaře projel 2 100km dlouhou cestu po Skandinávii a mimo jiné se ve švédském městě Västerås poklonil u památníku J.A.Komenského, jehož 430. výročí narození si letos připomínáme, a který je rovně zařazen v Almanachu.
Po 11. hodině se atmosféra marše začala měnit. Účastníci rozevírali deštníky anebo navlékali pláštěnky. Pitoreskní scénka nazvaná „Legionářské kufrování“ proběhla už v dešti. Podle reakcí diváků měla jiskru, za což byli „herci“ odměněni potleskem.
Následovaly dva projevy. Rekapitulační přednesl Zdeněk Macošek a hlavní projev k jubilejnímu marši, už za přítomnosti České televize, br. Petr Majer. Oba projevy byly se zájmem vyslechnuty, což svědčí o kultivovanosti posluchačů, kterým nevadil ani sílící déšt.
Následoval fanfáry, ceremonie, uložení prstě z rodiště gen. Heliodora Píky pod Mohylu české státnosti a položení květin k obelisku gen. Josefa Šnejdárka.
Jako tečka za hlavním programem zazněla tradičně česko-slovenská hymna.
Zbylý čas do 14. hodiny, kdy přicházeli poslední poutníci, zatímco jiní odcházeli, účastníci strávili na vrcholu Polední v přátelských rozhovorech, výměně názorů a sdílení dojmů. Program potom pokračoval v restauraci Koliba. Bylo toho ještě mnoho, více najdete níže plném znění, včetně programu, celého hodnocení, projevů a zdravic s možností ke stažení doplněno ještě o fotogalerii.